Oferty specjalne

Nadchodzące wydarzenia

Polecane artykuły w prasie

» Kochaj powoli – WRÓŻKA

17

TEKST: Anna Rączkowska
Wróżka Nr 9, 2012

Pamiętasz swoją pierwszą miłość? Wszystko wydawało się wtedy tak cudownie intensywne i soczyste. Możesz to powtórzyć. Wystarczy chwilę rozkoszy wydłużyć w nieskończoność – obiecują nauczyciele tantry. I seks znów stanie się boski!
Zosia i Marek przyjechali na warsztaty tantry razem, ale od razu było widać, że raczej nie była to jego decyzja. Wyglądał na obrażonego, naburmuszony z nikim nie chciał rozmawiać. Po kilku zajęciach okazało się, że on i Zosia właściwie są na granicy rozwodu i nie wiadomo, co tu robią. Tak przynajmniej twierdził Marek. Zosia chciała dać im jeszcze jedną szansę, w końcu nie tak łatwo przekreślić 20 lat wspólnego życia.
O tantrze usłyszała od koleżanki. Seksualna terapia z 1500-letnią tradycją? Brzmiało interesująco, a im zaszkodzić nic już nie mogło. Po trwających tydzień warsztatach Zosia i Marek byli innymi ludźmi. Wróciła ciekawość siebie i tego, co jeszcze między nimi może się zdarzyć. Chichotali, szeptali, obejmowali się. Wrócili do domu z nową energią i nowym przepisem na życie. Żałowali tylko, że odkryli go tak późno.

Niech zatrzęsie się ziemia

Nasze życie kręci się wokół ciała. Cały czas zwracamy na nie uwagę. Nieustannie je kontrolujemy, porównujemy i oceniamy, a gdy nie jesteśmy z niego zadowoleni, próbujemy je rzeźbić dietami i ćwiczeniami. Gdy się nam to nie udaje, cierpi na tym nasze życie. Również to seksualne. O seksie nie potrafimy myśleć inaczej niż przez pryzmat ciała, tj. w oderwaniu od sfery ducha. Tantra, duchowa praktyka Wschodu, otwiera nas na duchową naturę seksu. Pozwala osiągnąć nieopisaną rozkosz i dzielić ją z partnerem. Wyzwala od wstydu, lęku, poczucia winy, uczy pełniej wyrażać siebie. O tantrycznym seksie krążą legendy. Szczególnie po tym, jak Sting zakomunikował światu, że dzięki tantrycznym technikom godzinami kocha się ze swoją żoną, Trudie Tyler. W potocznym rozumieniu tantra stała się synonimem wielogodzinnego seksu i wielokrotnego orgazmu – takiego, w którego trakcie – jak pisał Ernest Hemingway – czuje się trzęsienie ziemi.
Najczęściej na zajęciach pojawiają się trzydziesto-, czterdziestolatkowie, którzy szukają sposobu na odreagowanie wyścigu szczurów i na odnalezienie siebie.
– Niby mocno stąpają po ziemi, ale tak naprawdę szukają czegoś więcej. Chcą zadbać o swoje emocje, odreagować codzienny stres, poprawić jakość swojego życia – mówi Jacek Towalski z Ośrodka Rozwoju Osobistego i duchowego „Tu i Teraz” w Nowym Kawkowie.

Orgazm bogów

– Seks tantryczny to nie pornografia ani zawody sportowe z cyklu „kto potrafi dłużej i w nardziej wyszukanej pozycji” – mówi Jacek Towalski. – W „zwykłym” seksie chodzi o przyjemność. W tantrze rozkosz jest tylko dodatkiem. Najważniejsze jest zrównoważenie seksualnych energii kobiety i mężczyzny, przetransponowanie energii seksualnej w energię duchową i uzyskanie duchowej jedności z wszechświatem lub, jak kto woli, bogiem w ludzkim wnętrzu. Liczą się świadomość, oddanie i bliskość. To dzięki nim otwieramy się na głębsze doświadczanie. Samo zbliżenie jest aktem komunii duchowej, w którym partnerzy roztapiają się w sobie, stając się jednością. Najpierw tworzą ją tylko we dwoje, a dopiero przez zjednoczenie dusz i ciał doświadczają jedności ze wszechświatem.
– W seksie tantrycznym dotykamy mistyki życia – dodają Dawid i Zosia Rzepeccy, prowadzący tantryczne warsztaty (www.tantralove.eu). Uważają, że w trakcie aktu miłosnego można głęboko wejrzeć w siebie i poczuć jedność ze stworzeniem. – Pokazujemy inne podejście do własnego ciała i jego seksualności. Uwalniamy zgromadzone przez lata napięcia, które blokują przepływ życiowej energii. Budzimy spontaniczność i kreatywność. Pokazujemy, jak otworzyć się na bliskość, ale też jak dbać o poczucie własnej wartości.
Praktykowanie tantry pogłębia uczuciowości w związkach. Ale Rzepeccy polecają ją wszystkim, dla których ważna jest jakość relacji z innymi, jakość seksu, wgląd w samego siebie. Według nich, dzięki tantrze nabieramy dystansu do naszych problemów. Ważne stają się dla nas inne rzeczy – relacje z ludźmi, to, czy żyjemy w zgodzie z naszymi potrzebami, czy praca daje nam satysfakcję.
W wersji najprostszej sprowadza się to do poprawy życia seksualnego i dodania doń wymiaru duchowego przez głębokie oddechy, powolne ruchy oraz medytację.
Warsztaty z tantry wpisują się w lansowany przez kanadyjskiego dziennikarza Carla Honoré (autora książki „Pochwała powolności”) ruch slow, propagujący życie na zwolnionych obrotach. Leniwe tempo pozwala rozkoszować się rzeczami najdrobniejszymi. Cały Zachód wolno je, wolno podróżuje, wolno wychowuje dzieci i wolno się kocha. Ale tantra to coś więcej niż seks w ślimaczym tempie.
Katarzyna, 35 lat, księgowa, jest zafascynowana duchowym seksem. – Tantra odwraca tradycyjne role i docenia kobietę – mówi. Lubię w niej to, że na pierwszym miejscu stawia moje potrzeby. Dopiero potem ważny staje się mężczyzna. Dzięki temu stosunek trwa dłużej, jego finał jest bardziej spektakularny.

Święto miłości

Tantra wspiera budowanie głębokich relacji w związku. Kobieta ma traktować swojego faceta jak boga, a on ją jak boginię. Mają być dla siebie najpiękniejsi i najwspanialsi, a seks ma być wzajemną celebracją.
Dlatego też wiążą się z nim różne zmysłowe ceremonie, pobudzające kochanków zapachem (stąd olejki, kadzidła i naturalny zapach ciała), smakiem, dźwiękiem (czułości), dotykiem (oprócz dłoni – piórka, apaszki itd.). W ten sposób sypialnia staje się świątynią miłości.
– Taki seks nie może być nieudany – śmieje się Jacek Towalski.
Na zajęciach tantry nie uczy się technik i sztuczek erotycznych. Uczestnicy najpierw się otwierają, opowiadają o najbardziej intymnych sprawach, a potem dzięki specjalnym ćwiczeniom oczyszczają się ze stresu i relaksują. Podczas zajęć korzystamy m.in. z medytacji dynamicznej, stworzonej dla współczesnego człowieka, któremu trudno jest wyłączyć umysł i siedzieć godzinami w pozycji lotosu. To skuteczne bioenergetyczne uwolnienie i relaks. Gra muzyka, są krzyki i tupanie. Ludzie wyrzucają z siebie wszystko, co im przeszkadzało, denerwowało, lecz ze względu na normy kulturowe nie mogą odreagować tego w swoim życiu – mówi Jacek Towalski.

W stroju Adama i Ewy?

Na Katarzynie największe wrażenie zrobiło inne ćwiczenie.  – Posadzono mnie naprzeciwko jednego z uczestników i kazano nam wyzywać się od najgorszych – wspomina. – To było straszne, przecież go nie znałam… Prowadzący kazał mi więc wyobrazić sobie, że siedzę twarzą w twarz ze wszystkimi ludźmi, którzy kiedykolwiek zrobili mi krzywdę. Podziałało. A jaką potem czułam ulgę!
Nie należy też obawiać się zajęć w stroju Adama i Ewy. Nagość pojawia się dopiero na zajęciach dla zaawansowanych. To egzamin z akceptacji własnego ciała i warunek udanego życia seksualnego. Ale jeśli uczestnik nie ma ochoty obnażyć się przed grupą, prowadzący to szanują.
Trenerzy prowadzący warsztaty tantry utrzymują, że duchowy seks jest dobry dla wszystkich. Wystarczy opanować techniki oddechowe i medytacyjne. Poza tym, nie trzeba być zwinną jak nauczycielka jogi. Bo aby usiąść naprzeciw partnera, spojrzeć mu głęboko w oczy, wsłuchiwać się w swoje oddechy albo położyć się „na łyżeczkę”, nie jest potrzebna specjalna gimnastyka.

Dowibrowana para

„Jeśli myślisz, że wielogodzinny orgazm to strata czasu, skróć go”, przekonuje na swojej stronie internetowej Suzie Heumann, autorka książek o seksie duchowym. Stosując tantryczne techniki, możesz równie intensywną przyjemność przeżywać w kwadrans. A jeśli obawiasz się, że twój partner odrzuci ten seksualny eksperyment, to mu o tym nie mów. Namów go, by w trakcie aktu oddychał regularnie, głęboko i powoli. A potem sprowokuj go do pieszczot.
– Z czasem para „dowibrowuje się” do tego stopnia, że można mówić o zjawisku bratnich dusz. Taka reakcja silnie oddziałuje na otoczenie i ułatwia pogłębienie związkuz drugim człowiekiem – mówią Dawid i Zosia Rzepeccy.
– Zdarzają się pary, które przyjeżdżają na etapie rozwodowym, a wyjeżdżają na etapie narzeczeństwa – przekonuje Jacek Towalski. Czasem jednak i tantra nie czyni cudów. Terapia Zosi i Marka nie musiała się wcale dobrze skończyć. Mogli przecież utwierdzić się w przekonaniu, że nic ich już nie łączy. W związkach zwykle zamiata się problemy pod dywan, a warsztat tantry wszystko spod niego wymiata. Bywa, że po zajęciach pary się rozstają. W końcu tantra to praca z emocjami – najbardziej zaniedbaną sferą naszego życia…

Czas tylko dla nas

– Pierwszym krokiem na ścieżce tantry jest wybór życiowych priorytetów – mówią Dawid i Zosia Rzepeccy. Czy i na ile liczy się nasz związek partnerski? I nie wystarczy odpowiedzieć: „Oczywiście, że się liczy!” Sprawdzianem niech będzie to, czy np. raz w tygodniu możemy na cały wieczór wyłączyć telewizor, telefon, internet i dać czas tylko i wyłącznie sobie? Po prostu to zróbcie. Weźcie wspólną kąpiel, zróbcie masaż partnerce albo partnerowi i kochajcie się długo i powoli. A poza sypialnią nie zapominajcie o bliskości fizycznej.Przytulajcie się i głaszczcie, zwierzajcie się, słuchajcie wyznań. Na tym polega jakość obecności. To ona, budując poczucie zaufania, jest kluczem do tantry.

Ćwiczenia na lepszy seks

MEDYTACJA ZASILAJĄCA
Kładziemy się na boku, w pozycji tzw. łyżeczek. Synchronizując oddechy, leżymy tak co rano po kilkanaście minut.

ĆWICZENIE NA ROZBUDZENIE KOBIECEJ SEKSUALNOŚCI
Kobieta siada na leżącym mężczyźnie i sprawdza, które ruchy ciała sprawiają jej największą przyjemność bez stymulacji (to ćwiczenie – nie dążymy do spełnienia). On ćwiczy rozluźnianie w narastającym napięciu.

POWSTRZYMANIE WYTRYSKU
Ćwiczy się go, powstrzymując mięsień PC (ten, którym mężczyzna powstrzymuje strumień moczu), kontrolę oddechu, ściskanie wiązadełka i moszny. Facet ma powstrzymać się od wytrysku choć raz na cztery stosunki.

PRZYGOTOWANIA DO AKTU
Może to być wspólna kąpiel, namaszczenie ciał oliwkami (niezbyt silnie pachnącymi, by nie zagłuszać naturalnych zapachów), wprowadzenie umysłu w stan medytacyjny (chodzi o to, żeby odwrócić uwagę od codziennych stresów). Nie spieszmy się, tylko delektujmy dotykiem!

Powrót
Facebook

Relacje

FILMY DOKUMENTALNE

Mówili o nas:

 • tvp2_logo_9
 • sens_logo_czerwone_kopia
 • radio gdańsk
 • polska_the_times-logo
 • polsat cafe
 • logo_wrozka
 • logo_shape blue 1
 • logo_Focus
 • logo trendy
 • logo trójka
 • logo Claudia
 • gwiazdy-mowia-logo-300x107
 • Zwierciadło
 • logo-pr4
 • wprost-logo
 • logo natemat
 • logo rdc
 • nieznany_swiat - logo
 • uroda życia logo
 • joga magazyn logo
Copyright © TantraLove.eu / Strona wykorzystuje pliki Cookies, więcej o tym w Polityce prywatności.