Oferty specjalne

Nadchodzące wydarzenia

Polecane artykuły w prasie

» Tantra Współczesna

Tantra Współczesna to pojecie obejmujące szeroki nurt działań charakteryzujących się syntezą Wschodniej mistyki i Zachodniej psychologii i psychoterapii.

„Współczesność” więc polega na umiejętnym dopełnieniu Wschodnich i Zachodnich nauk o człowieku. Synteza ta zakłada powstanie nowej jakości, wykraczającej niejako ponad to z czego powstała.

Tantra Współczesna nie jest wiec już ezoteryczną i hermetyczną religią dawnych Indii, ani nie jest też psychologią czy psychoterapią. Jest połączeniem najbardziej pragmatycznych składników tych ścieżek. Korzysta z narzędzi, które obie cywilizacje, obie kultury stworzyły, aby wykreować współczesną adekwatną do naszych potrzeb drogę rozwoju człowieka.

Za ojca Tantry Współczesnej można uznać Osho. Ten XX wieczny hinduski nauczyciel jako pierwszy, na taką skalę, podjął wyzwanie połączenia Wschodnich i Zachodnich nauk. Swoją ofertę skierował na Zachód, gdzie jego podejście trafiło na podatny grunt. Watro też zauważyć, że mimo iż Osho żył pół wieku temu, to wciąż powiększa się grono osób korzystających z jego technik.

Stwierdzić jednak trzeba, że nie każda obecnie prezentowana tantra jest Tantrą Współczesną. Stąd zresztą potrzeba rozróżnienia. Istnieje szereg nauczycieli tantry, którzy swoją linię wywodzą z konkretnych szkól mających swoje korzenie w starożytnych Indiach, bądź w Tybecie. Tak też jest, z również popularną na Zachodzie, tantrą buddyjską. Ta pozostaje sprecyzowaną ścieżką rozwoju wpisaną jednak w kulturę i religię Wschodu.

To co wspólne dla wszystkich dróg tantry to dążenie do Wolności. Lub inaczej mówiąc praktykowanie wolności, którą każdy z nas immanentnie posiada.

Odmian Tantry Współczesnej jest tak wiele jak wielu jest jej nauczycieli. Nie ma bowiem skodyfikowanej jednej drogi Tantry Współczesnej. Każdy kolejny nauczyciel rozwija na swój indywidualny sposób to, czego nauczył się od swoich nauczycieli. Ponieważ taka jest właśnie ta droga. Uczymy się a następnie transformujemy swoje doświadczenia, aby potem przekazywać je dalej.

Charakterystyczne jest również i to, że większość ze współczesnych nauczycieli tantry uczyła się różnych technik rozwoju osobistego i duchowego, wplatając je później w swoje propozycje. Dlatego – i to ważne – nie ma dwóch takich samych podejść.

Prezentowaną przez nas Tantrę Współczesną nazwaliśmy TantraLove. Skupiamy się w niej na radości życia. Radość ta wiąże się ze świadomością własnej drogi. Z poszukiwaniem i umiejętnym korzystaniem z talentu jaki każdemu jest dany. Dlatego kładziemy nacisk na harmonię pomiędzy pełnym odczuwaniem i zrozumieniem tego co się odczuwa. Z tej perspektywy TantraLove staje się wyjątkową propozycją, właśnie ze względu na umiejętne połączenie narzędzi poszerzających świadomość z elementami psychologii uwzględniającymi nasze kulturowe pochodzenie i uwarunkowanie. Staje się też atrakcyjnym wypełnieniem luki w naszej edukacji jak żyć i tworzyć szczęśliwe związki.

Powrót
Newsletter

Facebook

Relacje

Copyright © TantraLove.eu / Strona wykorzystuje pliki Cookies, więcej o tym w Polityce prywatności.